Вироби з нержавіючої сталі оточують людину, як у побуті, так і на виробництві. Побутове начиння, техніка, елементи інтер’єру, водопровідні та інші комунікації – для виготовлення всіх цих виробів застосовується листовий прокат з нержавіючої сталі ГОСТ 5582-72, 7350-73. Ці два ключові стандарти поєднують всі найбільш популярні сортаменти марок легованих сталей холодного або гарячого прокату.
Листи нержавіючої сталі таких відомих в Україні підприємств, як Оникспром, представлені в трьох основних категоріях: шліфовані, харчові, матові, хоча насправді сучасні технології виробництва дозволяє обробляти сировину значною кількістю різних методів, про які ми поговоримо нижче. Якщо ви прагнете купити лист нержавіючий, але не хочете діяти навмання, уважно вивчіть технічні умови і процес, для якого він буде застосовуватися. Потрібно вписатися у виробничий, а й економічний регламент. При розрахунках не допускайте, щоб відхід перевищував 5% загального обсягу закупленого металу.
З цього виникає цілком логічне питання – скільки коштує лист нержавіючої сталі найпопулярніших марок? Діапазон цін коливається не більше 40-160 грн. за кілограм. При розмірах 2500 мм (довжина) на 1250 мм (ширина) маса одного квадратного метра може становити від 3,14 кг для тонколистової сировини, до 78,5 кг для листа, товщиною в 10 мм.
Якщо говорити про середні цифри та підрахунки, то для тонколистової сталі вони будуть такими: питома вага нержавіючого листа розмірами 1000 на 2000 мм, товщиною 0,5 мм становитиме всього 8 кг. Той самий лист, але вже в 1 міліметр завтовшки важитиме 16 кг.
Виробництво нержавіючих листів
Перед тим, як перейти до розгляду конкретних видів листового прокату, слід розібратися з технологією їхнього виробництва. Для тонколистового прокату хімічний склад визначається вимогами ГОСТу 5632-72, механічним стандартом 5582-75. Щодо техпроцесу, то сталь листова нержавіюча виготовляється такими способами:
- холодний прокат нагартований (без відпалу). У маркуванні позначається як Н1;
- метал після термічної обробки та травлення, або світлого відпалу. Позначається символами М2а, 3а, 4а;
- напівнагартований — ПН1.
Окремо варто сказати про лінії, на яких заготовки розкочують у листи. Вони поділяються на дві категорії: нормальної та підвищеної точності. При виробництві увага приділяється підходу до обрізки прокату. Кромки можуть бути обрізані та необрізані.
Чималу частку ринку займає нержавіючий лист 08х18н10т, що відноситься до категорії технічних марок. З нього роблять деталі агрегатів зварних пристроїв, які постійно контактують із агресивним середовищем. Також з цієї марки збирають теплообмінники, труби, пічну арматуру, електроди.
Види листів з нержавіючої сталі
Перед тим, як говорити про різновиди, і радити купити дзеркальний лист з нержавіючої сталі, коротко пройдемося по основним маркам сталі. Незважаючи на різноманіття сплавів, найжиттєздатнішими виявилися лише чотири марки: 20Х23Н18 (AISI 310S), 12Х17 (AISI 430), 10Х17Н13М2Т (AISI 316Ti) та 20Х23Н18 (AISI 310S). До цього списку слід зарахувати і згаданий раніше сплав 08Х18Н10Т.
Тепер перейдемо до огляду різновидів прокату, залежно від типу фінальної обробки поверхні металу.
Прокат шліфований. У цій категорії існує три підвиди. Купуючи лист шліфований нержавіючий, необхідно звернути увагу на такі позначення: 4N (обробка абразивами різної зернистості), HL – малюнок «волосок», SB – шліфування з використанням щіток, т.зв. «скотч-брайт». Текстура такого матеріалу виглядає дуже різноманітно. Дзеркальна нержавіюча сталь. У цьому сегменті підвидів не менше: матове дзеркало (2В), що відображає лист (2R), супердзеркало (N8). Зазвичай, коли говорять декоративний нержавіючий лист, мають на увазі саме таку сировину.
Матовий метал. Виріб з мінімальним ступенем обробки, що позитивно відбивається насамперед на ціннику. Прокат зазвичай йде на виготовлення труб, сантехніки, посуду, медичних інструментів. Вирізняється практичністю, довговічністю.
Вже до категорії «преміум» відноситься нержавіюча сталь полірована лист якої коштує в середньому на 20% дешевше дзеркального прокату. Полірування – багатоступінчастий процес механічної обробки. Якщо після полірування провести відпал в аміаку, метал набуде дзеркального відблиску.
Текстурована або рифлена нержавіюча сталь зустрічається у вигляді декоративних панелей, матеріалу для будівництва сходів, мостів, переходів через жваві магістралі. Варто відзначити, що нержавіюча сталь листова рифлена приблизно на 40% жорсткіша за звичайну сталь, тому при використанні легованих сплавів застосовують листи меншої товщини.
Поширені малюнки:
- «пік»;
- «ромб»;
- «малий/великий квадрат»;
- «сморожь»;
- «чечевиця».
Текстурована поверхня зношується на 70% довше за гладкі фактури. Серед декоративного сортаменту зустрічаються кольорові текстурні листи, вкриті плівкою оксиду хрому. Напилення з нітриду титану надає нержавійці золотого відтінку.